0

Важливі кроки. Розробка стратегії, міжнародні партнери та координація роботи дочірніх компаній «Нафтогазу»

Крім згаданих у попередніх матеріалах кількісних і якісних змін, я можу назвати важливими деякі інші новації, над якими я особисто працював. Вони здаються не такими масштабними, або ще не принесли прямого матеріального результату. Але в комплексі вони відіграли суттєву роль. Сучасна національна компанія, сучасні ринки — це складні механізми, які складаються з багатьох великих і маленьких елементів, але для ефективної роботи всі ці елементи є важливими.

Стратегія

Ми з внутрішньою командою, партнерами, наглядовою радою та зовнішніми консультантами розробили стратегію для всієї групи «Нафтогаз». Вона — про те, як «Нафтогаз» може бути трансформований у сучасну національну компанію, що діє в інтересах споживачів та української держави в цілому. Раніше такої  стратегії не існувало.

Також ми розробили низку ініціатив щодо переходу до сучасних практик управління компаніями. Вони кардинальним чином відрізняються від практики пострадянського напівміністерства.

Міжнародний партнер для ГТС

Незважаючи на початковий песимізм, ми зацікавили європейських і американського оператора ГТС працювати над варіантами взаємодії, включно з залученням інвестицій. Тим самим ми розвінчали міф, що українська ГТС не потрібна нікому, крім «Газпрому». Ми показали: питання в тому, як і хто буде організовувати залучення першокласних міжнародних партнерів.

 

Координація роботи дочірніх компаній

Я мав повноваження координувати роботу низки дочірніх компаній «Нафтогазу». Подібна діяльність, на відміну від прямого управління, означає, що ти можеш «поставити питання» або допомогти вирішити проблему дочірньої структури. Але не можеш давати інструкції або здійснювати повний контроль. Як на мене, в такій ситуації важливо бути небайдужим.

Було б несправедливим «привласнювати» досягнення компаній, діяльність яких я координував. Так само я не можу відповідати за всі їхні проблеми, особливо через те, що багато з моїх пропозицій не врахували. Тому я лише нагадаю, що позитивні зміни є і на рівні цих компаній, що також стало суттєвим фактором загального успіху.

«Укргазвидобування» від зменшення видобутку у 2015 році перейшла до його збільшення у 2016, 2017 і 2018 роках. У цій компанії ліквідували масштабні корупційні схеми з так званими «договорами спільної діяльності» і в закупівлях.

Фото: група «Нафтогаз»

У свою чергу, «Газ України» домоглася стягнення мільярдних боргів з хімічних підприємств олігарха Дмитра Фірташа, що раніше здавалося неможливим. Керівник «Газу України» разом з новим менеджментом «Кіровоградгазу» змогли в лічені місяці виявити масштабну корупційну схему з «мертвими душами» й ініціювати відповідне кримінальне провадження. А разом з керівником газопостачальної компанії практично за місяць впровадили нову, більш сучасну структуру реалізації газу на оптовому ринку.

Спільне підприємство «Нафтогазу» в Єгипті стало приносити гроші «Нафтогазу». «Укрспецтрансгаз» в умовах надзвичайно негативної кон’юнктури на його основному ринку розвинув інші види діяльності і зберіг фінансову стабільність. «Укравтогаз», хоча б у порівнянні з попередниками, став більш успішним у боротьбі з корупційними схемами та у підвищенні власної ефективності. Хоча це, мабуть, найбільш проблемна компанія: бюрократичні перепони не дають швидко модернізувати цю структуру. І на неї, до всього, негативно впливає конкуренція з боку приватних фірм, які обґрунтовано підозрюються у збуті краденого газу.

Зазначені вище зміни не були реалізацією директив політиків або автоританих керівників. На рівні «Нафтогазу» це швидше було результатом плюралізму, постійного навчання, застосування сучасних підходів до управління компанії та ринкових принципів. Більш важливі були досвід та знання, ініціативність та небайдужість, а не формальні посади та ранги.

За таких умов допомога політиків була важливою в окремих ситуаціях (далеко не завжди).

Ще одним фактором успіху була помітність «Нафтогазу» як національної компанії на геополітичному рівні.

 

*Партнер проекту «Нафтогаз проти Газпрому» — Юрій Вітренко, виконавчий директор НАК «Нафтогаз України». Думки і оцінки, опубліковані в матеріалах проекту, можуть не збігатися з позицією НАК «Нафтогаз України» і редакції НВ.