0

Про брехню Фаворова

Колишній топ-менеджер Нафтогазу Фаворов дав інтерв’ю журналістам. Ну може, не зовсім журналістам, і не зовсім інтерв’ю — оскільки мова йде про інтернет-сайт, який належить його дружині. Але це не дивно — адже на справжньому інтерв’ю, незалежні журналісти ставили би йому питання щодо його відповідальності за рекордне падіння видобутку, погіршення фінансових показників, втрати частки конкурентного ринку, конфлікту інтересів та обґрунтованих підозр у шахрайстві (https://bit.ly/2YiNMIt).

Цих питань ви в “інтерв’ю” не знайдете. Зате знайдете звинувачення на мою адресу. Повністю брехливі, при чому з переходом на особистості (знову).

Думав, чи варто відповідати. Спочатку не хотів, особливо враховуючи вкрай низьку популярність цього сайту. Навіть моя сторінка у Фейсбук, є більш популярною. Але коли його «інтерв’ю» почали розкручувати, вирішив все ж таки захистити свою репутацію. (На рівень Фаворова з особистими звинуваченнями все одно опускатися не буду).

Я прекрасно розумію, що непокаране зло породжує ще більше зло. Але притягувати Фаворова до відповідальності мав би Коболєв та Наглядова рада Нафтогазу, не кажучи вже про правоохоронні органи (НАБУ та Нацполіція і досі розслідують справи за вказаними вище обставинами), а не я.

Я можу лише показати ще раз, де він каже неправду.

Почну з головного — падіння видобутку за його керівництва.

Коли він прийшов у Нафтогаз, то розповідав, який молодець Олег Прохоренко, який до цього відповідав за видобуток, і пообіцяв збільшувати видобуток, причому в останню чергу на нових ліцензіях (https://bit.ly/2Slgyolhttps://bit.ly/3d57LhV). Тоді Фаворов ще згадував, що він «у якості експерта», бачив значний потенціал для зростання видобутку, і називав «злочином» залежність від імпорту газу.

Але дуже скоро після його приходу видобуток почав падати. Спочатку Фаворов і Ко намагалися це приховати, майже півроку публікуючи дані про зростання видобутку. Маніпуляція полягала в тому, що вони робили порівняння з минулим роком, а не показували добові дані з початку року, з яких було яскраво видно падіння. https://bit.ly/2V9f7Ln Навіть в проспекті емісії євробондів продовжували розповідати про збільшення видобутку. https://bit.ly/3f7FkBO Але потім падіння було вже очевидним і у порівняння з минулим роком. Тоді настала черга іншої маніпуляції — давайте дивитися на обсяги товарного газу, а не валові обсяги. Не хочу тут проводити дискусію, що є більш правильним. Головне, що Фаворов почав про це казати після падіння, а не до. При цьому, навіть якщо дивитися на обсяги товарного газу, то при Фаворові вони впали, а за Прохоренка виросли на той же мільярд кубів на рік, що і обсяги валового газу.

Я не перестаю дивуватися, як Фаворов на чорне каже біле. За його керівництва, у 2019, офіційні дані показують падіння навіть обсягів товарного газу на 200 млн куб, а він каже, що він “зберіг видобуток товарного газу на тому ж рівні”. Ці ж дані показують, що коли прийшов Прохоренко у 2015 році видобуток товарного газу становив 12,8 млрд, а в 2018 році — 13,8 млрд, тобто на 1 млрд куб в рік більше. https://bit.ly/3f3u8q3 А Фаворов каже, що видобуток не був збільшений.

Маю викрити ще одну маніпуляцію Фаворова. Останнім часом він активно створював враження, що змінив пріоритети — від збільшення видобутку, до більш ефективного використання грошей, тобто фокус на економічну ефективність. І цим начебто вигідно відрізняється від попередників, які надто багато грошей вкладали у видобуток. Щодо економічної ефективності я вже пояснював, що він просто безграмотно її аналізує.

Але є більш простий і красномовний факт — у 2019 році капітальні вкладення в “Інтегрований газ”, сферу відповідальності Фаворова, збільшилися на 2.5 млрд грн у порівнянні з 2018 роком, а не зменшилися! При цьому, операційні грошові витрати УГВ в 2019 році також суттєво зросли: на 8.3 млрд грн без урахування сплаченого податку на прибуток. Це набагато більше ніж збільшення капітальних інвестицій. (Офіційна звітність https://bit.ly/2ybet7hhttps://bit.ly/2y1PR0Zhttps://bit.ly/2yWh2dH, наші розрахунки https://bit.ly/35gWvwg Тобто Фаворов грошей витратив більше за попередників, а видобуток провалив. І справжніми причинами провалу була некомпетентність керівництва, зокрема викликані цим вимушені простої великої кількості робітників. Для порівняння – в 2019 році та ж Укрнафта, яка теж працює на виснажених родовищах, але має незрівнянно менше можливостей для інвестицій, збільшила видобуток газу на 7,5%. https://bit.ly/2yZhesI

 

Тепер, що “дописок”, у “кришуванні” яких мене звинувачує Фаворов. По-перше, “дописками” Фаворов називає збільшення різниці між обсягами товарного і валового газу. Як я вже пояснив вище, навіть якщо дивитися на обсяги товарного газу, як того хоче Фаворов, то по суті картина не змінюється — при Фаворові падіння, при його попереднику — зростання.

По-друге, Фаворов “дає в штангу” зі звинуваченнями на мою адресу — ці “дописки” якщо і мали місце, то в грудні 2018 — січні 2019 року (відповідно за листопад-грудень, оскільки звітування йде за попередній місяць), тобто коли я вже не був “куратором” Укргазвидобування. І що іронічно, в цей час за Укргазвидобування вже відповідав новопризначений Фаворов. Як кажуть, у розслідуванні головне не вийти на самого себе. Фаворов саме це і зробив.

Ну і по-третє, я ніколи не керував Укргазвидобуванням, на відміну від того ж Фаворова. Я “координував” його діяльність, що означає дуже обмежені повноваження. Формальним і реальним керівником Укргазвидобування був Олег Прохоренко, начальником якого був не я, а Коболєв. І перевіряти “Укргазвидобування” мав не я, а внутрішній аудит, який підпорядкований взагалі Наглядовій раді. Дивно, що цього не знає Фаворов. Або знає, але непорядно звинувачує мене у маячні, замість того, щоб звинувачувати Прохоренка, Коболєва та Наглядову раду (і це якщо взагалі є підстави для таких звинувачень). При цьому зауважу, що я не уникаю відповідальності за “координацію” діяльності Укргазвидобування. І можу відзвітувати як саме допоміг команді Прохоренка збільшити видобуток газу (як валового, так і товарного) на 1 млрд. куб в рік.

Прокоментую ще звинувачення на мою адресу, що це начебто я починав реалізовувати “Програму 20/20”, яку Фаворов називає “повним абсурдом” і “голим популізмом”, каже, що її “потрібно було викинути на смітник”, і хизується тим, що він її “знищив”.

Так от, я вже наводив посилання, що коли Фаворов приходив в Нафтогаз, він нічого проти цієї програми не мав. Він почав її критикувати тільки тоді, коли почав провалювати. При цьому, що знов ж таки іронічно, я до цієї програми маю дуже опосередковане відношення. Відповідні плани збільшення видобутку розробляв Прохоренко з Романюком, а також команда провідної міжнародної консультаційної компанії під керівництвом … Отто Ватерландера, який нещодавно перейшов в Нафтогаз у якості … начальника Фаворова. Бачите, яке цікаве життя.

При чому, я завжди дуже обережно ставився до цієї програми. З одного боку, я бачив цифри і розрахунки з авторитетних джерел, які дають підстави вважати, що в Україні є ресурсний потенціал для суттєвого збільшення видобутку. З іншого боку, видобуток газу в багатьох країнах перетворюється з «ресурсного» на «технологічний» бізнес, тобто головними стають технології, спеціалісти, ефективні внутрішні процеси. Я бачив проблеми з цим в Укргазвидобуванні, і мене не влаштовував прогрес у вирішенні цих проблем. Про що я відкрито казав і Прохоренку. І зокрема пропонував зробити пріоритетом залучення міжнародних партнерів з технологіями та інвестиціями. Потрібно сказати, що і Прохоренка багато чого не влаштовувало в Нафтогазі. Для вирішення проблем, що накопичувалися і була задумана трансформація Нафтогазу. Але сталося не так, як планувалося…

 

Прокоментую ще декілька неправдивих/маніпулятивних тверджень Фаворова на адресу моїх колег.

Він звинувачує Віталія Волинця у начебто «збитках», і каже що він — «найслабший трейдер». Але, знову ж таки, у розслідуванні головне не вийти на самого себе, а Фаворов знову це робить.

До того, як начальником Волинця став Фаворов, Волинець демонстрував прекрасні результати – в рази збільшив частку Нафтогазу на конкурентному ринку, заробляв прибутки для компанії тощо. Однак після того як цей напрям очолив Фаворов, частка ринку Нафтогазу впала майже до нуля, і почалися збитки через уцінку вартості газу в підземці, який виступав як забезпечення під послуги балансування Укртрансгазу. https://bit.ly/2V9f7Ln (ст. 51) Волинець при цьому виконував інструкції Фаворова та потерпав від неефективності керівництва за цим напрямом. Хто при цьому заробляв прибутки? Ви правильно здогадалися, компанія ЕРУ, власником якої був Фаворов. І коли Волинець почав про це говорити, він був звільнений.

І ще Фаворов пише, що у будь-якій торговій компанії на такому (який втратив 300 млн грн) співробітнику назавжди б поставили чорну мітку, він би ніколи не знайшов роботу в енергетиці. Це він про себе пише?

Чесно, я з острахом очікую того моменту, коли Нафтогаз буде змушений визнати збитки від діяльності з торгівлі газом, за яку відповідав саме Фаворов. Мова йде про закупівлю величезних обсягів й досі не реалізованого імпортованого газу за часів Фаворова, за ціною, яка значно перевищує поточну ринкову ціну. Це у найкращому випадку мільярди гривень збитку. «Чорна мітка», кажете?

Зауважу, що «Інтегрований газ» за керівництва Фаворова вже показав значне погіршення фінансового результату (на 6,3 млрд грн). https://bit.ly/35gWvwg Ну і ще можна згадати «геніальну» кампанію «Газ про запас».

І ще декілька коментарів.

Виглядає так, що Фаворова зачепила моя теза про його занадто «комфортні» відносини з групою Фірташа. Мені приходять багато повідомлень про те, як за Фаворова «зливали» інтереси Нафтогазу на користь компаній Фірташа. Але навіть з самого «інтерв’ю» це видно. Раніше Фаворов казав в інтерв’ю, що облгази Фірташа мають лише транспортувати газ, а Нафтогаз має виходити на пряме постачання населенню. А тут вже у Фаворова облгази Фірташа (РГК) перетворюються з паразитуючих посередників на «найбільшого споживача» газу.

Смішно насправді, що коли Фаворов каже про щось негативно, обов’язково прилітає мене. Але коли каже про новий транзитний контракт, який якраз я особисто підписав, то каже, що цей контракт підписала «Україна».

Фаворов пише, що «п’ять років тому подумати ніхто не міг, щоб піти за власним бажанням з такої потужної держкомпанії». Ну а зараз він так взяв і зробив. Цікаво, кому та що це має доводити? І ще він з самого початку роботи в Нафтогазі був здивований моєю “зухвалою поведінкою”, коли я можу бути не згоден з рішенням глави компанії чи Наглядової ради, і при цьому не звільняюсь.

Що я можу на це сказати? Я з Нафтогазу за власним бажанням звільнявся 3 рази – в 2003, 2005, 2007. Тобто коли, за його словами, «про це про і подумати ніхто не міг».

Але в 2014-2018 роках я якраз і робив реформи, щоб, перефразовуючи слова Фаворова, “корпорація” досягла такого рівня, коли професіонали можуть не погоджуватися з головою правління та наглядовою радою компанії, і при цьому не звільнятися. До речі, почав читати книжку “The narrow corridor” (про те, як країни стають демократичними та успішними), і там якраз пишуть, що успішна система – це коли з одного боку, є сильна влада, а, з іншого, звичайні люди не дають цій владі обмежувати їхню свободу. І там цитується філософ Філіпп Петтит, який каже, що несводобою є ситуації, наприклад, коли “працівник не наважується скаржитися проти роботодавця”.

Культура, спосіб мислення та попередній досвід Фаворова, на жаль не дають йому зрозуміти, що для мене Нафтогаз — це не реалізації мрії багатьох менеджерів з Росії 90х – стати начальником в державній нафтогазовій компанії, всіх «розвести», щось собі «приватизувати» і стати мільярдером. Для мене це навіть не реалізація професійних амбіцій. Це захист незалежності і розвиток моєї країни. До речі, на відміну від Фаворова, громадянина Росії та США, я, як громадянин України, є одним з кінцевих власників Нафтогазу.

P.S. “Інтерв’ю» Фаворова починається з того, що він розповідає, як він літав на гелікоптері з інструктором. А як же каратин? Чи він для не для “обраних”, а Фаворов може не тільки його порушувати, і зі своєї вершини про це розповідати, щоб утверджувати у людей відчуття справедливості?

І насправді, мені видається, що рівень дискусії, яку в цьому інтерв’ю, як і зазвичай, веде Фаворов — багато про що каже.