0

Про нові мільярди доларів, Газпром та звіт за 2019 рік

Згадка у моєму попередньому дописі (https://bit.ly/2V7Zrbh) про те, що моя команда чітко сформулювала і представила на узгодження наглядовій раді Нафтогазу додаткові «питання» до Газпрому на суму ще 17.3 млрд доларів, викликала чималий резонанс.

Зараз є час і натхнення розповісти про це більш детально.

Вже завтра Наглядова рада Нафтогазу має розглянути напрацювання нашої команди щодо того, як Нафтогаз може:
– значно збільшити доходи від транзиту газу;
– знизити ціну імпортованого газу для України до рівня нижчого за європейський , що підвищить конкурентоздатність промислових споживачів газу, зменшить витрати населення на газ, і відповідно матиме позитивний ефект для розвитку економіки;
– отримати компенсацію за втрати від операцій з боргом Росукренерго, які свого часу зазнав Нафтогаз;
– залучити дешеве фінансування під так звану сек’юритизацію транзиту газу;
– надавати послуги з організації транспортування водню, зокрема в Європу.

Так, для цього може знадобитися змушувати Газпром робити речі, які не відповідають інтересам Кремля. Наприклад, надавати можливість покупцям свого газу отримувати його на кордоні Росія-Україна. Розблокувати транзит газу з Середньої Азії. Пропонувати незалежним видобувникам газу в Росії так звані “свопи” для експорту їхнього газу через Газпром. Це вже не кажучи про чутливість теми компенсацій за Росукренерго.

Але це все реально зробити, особливо враховуючи нові можливості, які нам відкриває новий транзитний контракт, який я підписав з Міллером у грудні 2019 року. Звісно, для цього Нафтогаз має ефективно працювати.

Зі свого боку наша команда почала системно працювати над цим майже відразу після підписання нового транзитного контракту.
– Вже на початку лютого 2020 року я публічно розповів про потенційні проблеми у відносинах з Газпромом, які ми тоді вивчали (https://bit.ly/2ykdG3y).
– У середині березня я публічно розповів, що наша команда завершила роботу щодо детального аналізу можливостей, які відкриваються перед Україною у зв’язку з підписанням нового транзитного договору за європейськими правилами, і що цей аналіз був переданий на розгляд Наглядової ради Нафтогазу (https://bit.ly/2RDSnkw) . Я тоді написав, що мова йде про 25 мільярдів доларів впродовж наступних 5 років. 25 мільярдів — це 17,3 мільярди згадані вище, плюс 7,2 мільярди гарантованого доходу за новим транзитним контактом.

Але не тільки ми, а і наші опоненти працюють системно. Зараз вони активно намагаються насаджувати думку, що «це все нереально».

Пригадую, що у 2014 українські і європейські високопосадовці, експерти Світового Банку і навіть міжнародні експерти, яких наймав сам Нафтогаз, казали мені, що нереально виграти у Газпрому в арбітражі за транзитним контрактом. Але ми це зробили. Так само і зараз я знаю, що цілком реально реалізувати ці можливості на 17 мільярдів доларів.

Тому, якщо буде політична воля, то все буде «реально».

Водночас, як кажуть англійці «talk is cheap» — краще судити за справами, а не за словами.
Щоб усім було зрозуміло, що вже зробила наша команда, якою я маю честь безпосередньо керувати, наскільки ми відрізняємося від інших і чи можна нам довіряти, я використаю цей пост як нагоду прозвітувати перед вами про результати нашої роботи у 2019 році. Також прокоментую деякі популярні фейки на цей рахунок.
Для вашої зручності ми використали картки з простою інфографікою.

Зверну увагу на національний рекорд щодо доходів від транзиту, а також на те, що прибуток, який забезпечила наша команда в Нафтогазі є більшим за весь прогнозований прибуток Нафтогазу. Тобто частина від нашого прибутку йде на покриття збитків решти Нафтогазу.

Прибутки у сфері моєї безпосередньої відповідальності, які забезпечила наша команда, врятував Нафтогаз від збитків у 2019 році, без них Нафтогаза би знову виглядав як «чорна діра».

Люди часто питають “Ну і що мені з цих здобутків”. Ось що:
– Україна стає сильнішою, зростають шанси на успішне для України закінчення війни та забезпечення безпеки для людей та бізнесу;
– Відчуття гідності;
– Не створюються можливості для корупції;
– Ціна на газ нижча, ніж могла би бути без цих результатів роботи нашої команди;
– Найбільший позитивний ефект на економіку країни і доходи держбюджету, відповідно і на доходи українців.
Оскільки я вже звітую про результати роботи, то хочу тут подякувати членам нашої команди. Зокрема співробітникам підрозділів, які входять до моєї бізнес-одиниці — зокрема їхнім керівникам, Alex Veden та Антоніні Марченко. Також хочу подякувати юристам Нафтогазу на чолі з Yaroslav Teklyuk, які забезпечували юридичну підтримку нашого напряму, і тому вони теж є “нашою командою”. Зазначу ще допомогу з боку казначейства на чолі з Романом Чумаком та важливу роль вже “відокремленої” команди газотранспортного оператора на чолі з Sergiy Makogon.

Ну і дякую всім іншим, хто допомагав.
Зауважу, що рекордні результати у 2019 році стали логічним продовженням того, що команда, яку я очолював, зробила у попередні роки (2014-2018): поставки газу з Європи після припинення поставок з Росії, Стокгольмський арбітраж, наближення ринку газу до європейських стандартів, початок реформи корпоративного урядування в державних компаніях, реальна боротьба з корупцією. Докладніше про це я писав у спецпроекті з НВ “Нафтогаз проти Газпрому” (http://bit.ly/2ThnNii).