0

Українська нафтогазова індустрія має довгу та цікаву історію

На промисловому рівні українці почали видобувати нафту та газ задовго до багатьох інших країн — майже 250 років тому. Ще в XVI ст. Дрогобич мав привілей на освітлення вулиць «скельним олієм». Перша згадка про карпатську нафту зустрічається в літературі 1617 року. На старовинному промислі Слобода Рунгурська її добували в 1711 році. Протягом наступних 150 років по всій Україні почали з’являтися нафтогазові підприємства.

 

На початку ХХ століття за видобутком нафти Галичина посідала третє місце у світі після Сполучених Штатів і Росії. Видобута продукція, зокрема, використовувалася для освітлення українських міст, що робило їх набагато більш безпечними й комфортними для проживання.

Фото: група «Нафтогаз»

Українська нафтогазова індустрія зросла у ХХ столітті

Починаючи з ХХ століття, коли в експлуатацію було введено найбільше на той час родовище в Європі (Дашавське) та перший газопровід, газова промисловість України розвивалася такими темпами, що слава про неї ширилась по всій Європі та по всьому світу.

Фото: utg.ua / Будівництво газопроводу «Дашава – Київ»

Максимальний річний обсяг, майже 70 мільярдів кубометрів у 1975 році, — це більш ніж удвічі перевищує теперішній обсяг споживання в усій Україні.

Кілька фактів:

– 30% споживання газу в Європі забезпечувалось газом, який ішов через Україну.
– 80% радянських газових проектів були розроблені українськими науково – дослідницькими інститутами.
– Видобуток нафти в 7 разів більший за сьогоднішній.
– Видобуток газу у 3.5 рази більший за сьогоднішній.

Фото: група «Нафтогаз»

У 1980-х роках через Україну пройшли магістральні газопроводи, які з’єднали сибірські родовища зі споживачами аж до Західної Європи. На західному кордоні України на базі виснажених родовищ були облаштовані величезні підземні газосховища.

Фото: група «Нафтогаз»

Так виникла найбільш потужна в Європі газотранспортна система. Ця система стала серцем дуже складного технологічного комплексу газових родовищ, компресорних станцій і сховищ, промислових, магістральних і розподільних газопроводів.

Український нафтогазовий комплекс і зараз поєднує конфорку на плиті у квартирі споживача з газом у глибокій свердловині на відстані тисяч кілометрів, при чому його робота є достатньо гнучкою, щоб підлаштовуватися під значні добові та сезонні коливання обсягів споживання газу.

*Партнер проекту «Нафтогаз проти Газпрому» — Юрій Вітренко, виконавчий директор НАК «Нафтогаз України». Думки і оцінки, опубліковані в матеріалах проекту, можуть не збігатися з позицією НАК «Нафтогаз України» і редакції НВ.